داغ ترین ها
  • ایران
  • 1400/7/30
  • آخرین به‌روزرسانی 14:25
کودک
تربیت کودک به روش تبتی ها
بزرگ ترین مسئولیتی هست که هرکسی میتونه داشته باشه تربیت فرزندانش هست. در حالی که هزاران کتاب برای فرزند پروری وجود داره واقعا میتونه سردرگم کننده باشه. به خاطر این که هر کدوم روش های کاملا متفاوتی رو دارن ارائه میدن. شاید وقتش شده که به تبتی ها رجوع کنیم اون ها از سیستم چهار مرحله ای تبعیت می کنن تا فرزندانشون رو انسان هایی مسئولیت پذیر، خودکفا و محترم بسازن.

مرحله اول با تولد بچه تون شروع میشه

تا وقتی 5 سالشون بشه ادامه پیدا می کنه. این بخش خیلی مهمی از تربیت کودک هست. وقتی هست که اونها هر چیزی رو که می بینن یا می شنون نقش خیلی مهمی رو تو زندگی شون بازی می کنه و شخصیتشون رو شکل میده و میتونه تا آخر عمرشون تو ناخودآگاهشون بمونه.

با این حرف آشنا هستید که می گه همه مشکلات یه نفر از بچگیش سرچشمه می گیره. دقیقا سیستم تبتی با مطرح کردن این مطلب پیشنهاد می کنه که در طی این دوران والدین باید با بچه هاشون مثل یه شاه و ملکه کوچولو برخورد کنن و نباید چیزی رو ممنوع کنن و یا بچه ها رو تنبیه کنن. معمولا تو این سن بچه ها در مورد هرچیزی تو اطرافشون به شدت کنجکاو هستن. اونا از شگفتی پر هستن و آماده هستن تا دنیای اطرافشون رو بگردن و رشد کنن، اما هیچ تجربه ای ندارن که ازش درس بگیرن و هنوز نمی تونن تصمیم های منطقی بگیرن.

 اگه کار اشتباه یا خطرناکی بکنن نباید نگاه کنید یا بر مبنای ترستون عمل کنید و سعی کنید که توجهشون رو به یه چیز دیگه جلب کنید.

احساسات تو این سن بهترین زبانی هست که درک می کنن و نقش مهمی در تربیت کودک دارن. برخوردهایی از این نوع میتونه به بچه هاتون یاد بده که به خودشون احترام بذارن

بدون این که تبدیل به بچه های مغرور و بی ادبی بشن باید بدونن این اجازه رو دارن که استثنایی و اصیل باشن ، رشد کنن و هیچ کسی نمی تونه این حق رو ازشون بگیره.

اشتباهی که خیلی از والدین می کنن اینه که خیلی از بچه شون محافظت می کنن و به خاطر ترس خودشون از هرکاری ممنوع شون می کنن، که این باعث میشه تیزهوشی بچه ها سرکوب بشه و بهشون یاد میده که دنبال کنن بدون فکر کردن، به اضافه این که تو کل عمرت یه بار بچه هستی و از یادتون نره که این زمان برای بچه تون دیگه تکرار نمیشه.

اجازه بدین دنیا رو با قاعده و قانون خودشون کشف کنن ، رشد کنن و شما فقط باید وقتی که بهتون نیاز دارن اونجا باشید.

ادامه

4 مرحله رشد و تربیت کودک در آموزه های تبتی

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه